Reply
 
Thread Tools Display Modes
 
Old 05-15-2007, 05:54 PM   #1
New Member
 
Join Date: Nov 2006
Location: Northern Illinois
Posts: 18
Default Whats it cost to be a Snowbird for 4 months ?

Ill be semi retiring soon and wish to escape the brutal illinois winters from Nov. thru Feb . in Texas and/or Arizona where i have friends. Would like some idea as to how much it costs to live 4 months continuously in a Class B. assuming going to restaurants occasionally, staying at low cost CG and State Parks , budget spending, conservative living . One person (male) . Any ideas.? Thanks.
__________________

__________________
1998 CoachHouse Class B. Model 194RL .
They call me Dave is offline   Reply With Quote
Old 05-15-2007, 08:50 PM   #2
g1g
Platinum Member
 
Join Date: Dec 2006
Location: Ohio
Posts: 395
Default

Well Dave I really don't have any idea since there can be a lot of variables. I would say to track all of your expenses for a month the way you expect to live and start calculating. You can make adjustments when you find out cost of campgrounds and anything you may use where you are staying. When the month is over you can see where you might want to make other cuts or splurges.
__________________

g1g is offline   Reply With Quote
Old 05-15-2007, 11:08 PM   #3
New Member
 
Join Date: Nov 2006
Location: Northern Illinois
Posts: 18
Default

Mark, I shall do exactly as you suggest. But, as a guess, I would think $300 per month would be adequate (not including health care insurance or RV insurance costs) and assuming non extravant spending coupled with staying overnight free often ; for the Snowbird who desires to be mobile alot during those 4 months, no doubt gasoline will be the major expense.
__________________
1998 CoachHouse Class B. Model 194RL .
They call me Dave is offline   Reply With Quote
Old 05-16-2007, 04:37 AM   #4
Platinum Member
 
markopolo's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: New Brunswick, Canada
Posts: 7,207
Default

Like g1g says - it will vary depending on your needs.

It might be worth buying this spreadsheet. (you'll need Microsoft Excel on your computer)

http://www.roadtripdream.com/budget-worksheet.html

I hope to do what you're planning some day. I think it would be great to spend the winter in a warmer climate.
__________________
'97 GMC Savana 6.5L Turbo Diesel Custom Camper Van: https://www.classbforum.com/forums/m...icture206.html & http://www.classbforum.com/forums/f6...vana-5864.html
markopolo is offline   Reply With Quote
Old 05-16-2007, 04:58 AM   #5
Platinum Member
 
markopolo's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: New Brunswick, Canada
Posts: 7,207
Default

This budget is also on the site referenced above. It's probably not as detailed but it should still be useful.

http://www.roadtripdream.com/Trip_Budget.xls

Right click, save target as........
__________________
'97 GMC Savana 6.5L Turbo Diesel Custom Camper Van: https://www.classbforum.com/forums/m...icture206.html & http://www.classbforum.com/forums/f6...vana-5864.html
markopolo is offline   Reply With Quote
Old 05-16-2007, 12:02 PM   #6
New Member
 
Join Date: Nov 2006
Location: Northern Illinois
Posts: 18
Default

Thanks Mark for the links. By the way, i think youve done a super job with this Class B. Forum.
__________________
1998 CoachHouse Class B. Model 194RL .
They call me Dave is offline   Reply With Quote
Old 05-17-2007, 08:16 PM   #7
Bronze Member
 
Jardinier's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Location: Quebec City
Posts: 38
Default

Hi there guys,
Just came back from 3 weeks in Mexico with my wife (not in our RT) after spending some 60 days in South Carolina. I went through my SC travel expenses and if I consider my basic expenses, (gas, camping fees, food, propane), it came down to an average of 45$ US/day. I love to cook my own food and have 1 cocktail and 1-2 glasses of wine with my dinner. Never ate at a restaurant, nor went on a tour or amusement activity. So this cost is very conservative. Coming down from Quebec City and getting back totaled a little over 2400 miles and must be considered as one of my major expenses. I stayed in State Parks which costs between 25-29$/day (water, electricity).

300$/month gives you some 10$/day which I believe to be under the average per diem cost of staying home and only spending on food and gas (getting a video, grocery, etc.).

You should not only provide for unexpected expenses (RV repairs, non covered health expenses) but also for unplanned expenses you would carry under a normal lifestyle (gifts, useful stuff for your RV and for your home) given the opportunities a travels often brings you). As an example, it cost me some 900$ to repair my Onan and get a new battery. Even if I had a Skype Internet phone (15$/year, I had to move around in my RT to find a WiFi access point and spent some 150$ on long distance phone calls (made and received) on my cell.
__________________
1998 Roadtrek 200 Versatile.
Skype user.
Jardinier is offline   Reply With Quote
Old 05-18-2007, 03:34 AM   #8
New Member
 
Join Date: Nov 2006
Location: Northern Illinois
Posts: 18
Default

YEs...now ive done some rough calculations, I was way off on my '$300 per month' ; I now figure once ive reached my destination(s) , without going crazy spending...its going to take about $150 "per week" minimally for just myself. Most likely more , even considering no-cost overnighting when possible . Good thing im on a diet and i dont drink anymore !
__________________
1998 CoachHouse Class B. Model 194RL .
They call me Dave is offline   Reply With Quote
Old 05-18-2007, 04:19 AM   #9
Bronze Member
 
Jardinier's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Location: Quebec City
Posts: 38
Default

Hi again,
Just to give you an idea, I stayed at the Huntington and Myrtle Beach State Parks from February 9 until May 10 alone with my dog which cost me 1150$. While getting there and coming back home for a total of 6 days, I slept at various Walmarts (0$). Food cost me some 800$ (including wine and vodka - I usually had a Bloody Cesar per day). I packed as much dry and canned food stuff from my home before leaving to reduce the cost. Propane cost me some 60$ mainly for the heather used during the cold nights of February. I found it cheaper to use my generator and an electric heater when not connected to electrical services on a campground. Gas cost me some 800$ Every 3 days, I would go at Starbucks in down town Myrtle Beach for a free WiFi access (some 50 miles back and forth) to get my email and make Internet phone calls. It all comes down to some 46$ per day or 1380$ per month.

Food would have cost me the same had I stayed home. So I don't really consider it to be a specific travel expense. Same goes for a portion of the cost of gas I would have spent here at home (80$ per month) since I use public transportation. Given that, the extra cost for my travel was close to 30$ per day.
__________________
1998 Roadtrek 200 Versatile.
Skype user.
Jardinier is offline   Reply With Quote
Old 05-18-2007, 12:54 PM   #10
New Member
 
Join Date: Nov 2006
Location: Northern Illinois
Posts: 18
Default

Jard, $800 every 3 days for gasoline tells me you were on the move alot ; or, did you mean $80 ? Im sure you meant $80 . Anyway, I sure hope i can do it , on average, for less than $30/day for 4 months.
__________________

__________________
1998 CoachHouse Class B. Model 194RL .
They call me Dave is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are Off
Pingbacks are Off
Refbacks are Off


» Virginia Campgrounds

Reviews provided by

Powered by vBadvanced CMPS v3.2.3

All times are GMT. The time now is 08:00 PM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8 Beta 4
Copyright ©2000 - 2018, vBulletin Solutions, Inc.